-

Karışık

Ekrem İmamoğlu gazi yakınına ‘ben seni bulurum’ dedi iddiası.

Ekrem İmamoğlu gazi yakınına seni bulurum mu dedi.

Yayınlandı

tarih

İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 18 Mart Çanakkale zaferinin 106.yıl dönümü etkinliği kapsamında, ziyaret ettiği Edirne kapı şehitliğinde, kendisine tepki gösteren bir gazi yakınına ‘Ben seni araştırır bulurum’ dediği iddia edildi.

Konuya ilişkin bir çok haber sitesinde ve Sosyal Medyada gündem olan olay tam olarak şöyle gelişiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çanakkale Zaferinin 106.yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Edirnekapı şehitliğinde Anma Töreni gerçekleştiriyor. Anma sırasında gazi yakını olduğunu iddia eden bir kişi Ekrem İmamoğlu’na  “Sayın Başkan bir şey sorabilir miyim? Gazi yakını olarak bir şey sormak istiyorum” diyen bir kişiye İmamoğlu, “Mezarlıktayız sonra sor” yanıtını verdi. Ancak, “Burası Pervin Buldan ile beraber çiçek ektiğin hatıra ormanı değil başkan. Daha Gara şehitlerinin 40’ı çıkmadı” yanıtını aldı. İmamoğlu ise, “Hadsizlik yapıyorsun, şov yapıyorsun. Gazi öyle olmaz. Seni araştırır bulurum ben, merak etme” diye yanıt verdi.
Söz konusu kişi güvenlik güçlerince uzaklaştırılırken de, “Pervin Buldan’la iş birliği yapanların burada ne işi var? Senin burada ne işin var?” diye konuştu.

“Hadsizlik yapıyorsun, şov yapıyorsun. Seni araştırır bulurum ben merak etme”

Bahse konu olay haber siteleri ve Sosyal Medya da gezen videolardada mevcut. İmamoğlu’nun gazi yakınına ”Seni araştırır bulurum ben merak etme”dediği çok net şekilde kayıtlarda mevcuttur.

Bahse konu videonun 0.50 saniyesinde İmamoğlu’nun gazi yakını vatandaşa ”Seni araştırı bulurum merak etme” dediği açık bir şekilde anlaşılıyor.

Ekrem İmamoğlu hakkında diğer haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karışık

Yanlış haber iki ülke arasında nükleer gerginliğine sebep oldu

Yayınlandı

tarih

By

AWD News’in haberinde, eski İsrail Savunma Bakanı Moshe Yaalon’un, “Pakistan, IŞİD ile savaş için Suriye’ye kara gücü gönderirse bu ülkeyi nükleer saldırıyla yok ederiz” dediği iddia edildi.

Sosyal Medya veya İnternet üzerinde dolaşan bir yanlış haber iki ülke arasında ciddi bir krize dönüşmekten öte nükleer bir gerginliğe sebep oldu. Yapılan bir sahte haber sonrası iki ülke yetkilileri arasında sert açıklamalara ve ciddi bir gerginliğe ulaştı.

İsrail Savunma Bakanı’nın Pakistan’ın Suriye’ye asker göndermesi durumunda, Pakistan’ı nükleer bir saldırıyla yok edeceği bilgisinin yer aldığı AWD News sitesindeki haberin gerçek olmadığı anlaşıldı ve bu İsrail ile Pakistanlı bürokratlar arasında gerginliğe sebep oldu.

Olaylar nasıl gelişti?

AWD News’in haberinde, eski İsrail Savunma Bakanı Moshe Yaalon’un, “Pakistan, IŞİD ile savaş için Suriye’ye kara gücü gönderirse bu ülkeyi nükleer saldırıyla yok ederiz” dediği iddia edildi.

AWD News haberde, Pakistan Başbakanı Nawaz Şerif’in, Pakistan’ın istikrarı için Suriye krizini kullanmasının iki nedeni olduğunu belirtti. Haberde ilk olarak, Pakistan’ın Esad’a verdiği desteğin Pakistan’daki Şiiler ve Sünniler arasındaki mezhepsel gerilimleri daha da şiddetlendirebileceği, ikinci olarak ise Nawaz Şerif’in Esad’la olan ittifakı, Suudi Arabistan’la aralarındaki dış politikanın Pakistan’ın iç işlerindeki istikrarını ve hayati çıkarlarını tehdit edecek şekilde yeniden dengelenmesine neden olabileceği belirtildi.

AWD News’ta yer alan haberin üzerine Pakistan Su, Enerji ve Savunma Bakanı Khawaja Asif, Twitter hesabından, “İsrail Savunma Bakanı, Pakistan’ı nükleer misilleme ile tehdit ediyor. Fakat İsrail Pakistan’ın nükleer bir güç olduğunu unutuyor” açıklamasında bulundu.

Ancak Asif’in üzerine açıklama yaptığı AWD News haberi gerçek değildi. AWD News daha önce yaptığı yanlış haberlerle de bilinen güvenilmez bir site. Fake News Checker sitesine göre, AWD News tartışmalara yol açan ve medyadaki en güvenilmeyen haber kaynaklarından biri olarak görülüyor.

İsrail Savunma Bakanlığı, Bakan Khawaja Asif’in yaptığı paylaşımın üzerine Twitter’dan haberlerin gerçek olmadığını şu tweetle belirtti: “Eski İsrail Savunma Bakanı Moshe Yaalon, Pakistan’ı bağlayan açıklamalarda asla bulunmadı. Bu bilgi tamamıyla yanlıştır”

İki ülkenin resmi kurumlarının web sitelerinde ise konu ile ilgili bir açıklama bulunmuyor.

New York Times‘ın iki ülke arasındaki diyalogları haberleştirmesi üzerine, Pakistan Savunma Bakanı Khawaja Asif twitter hesabı üzerinden, “Nükleer programımız sadece özgürlüğümüzü korumak için bir caydırmadır. Bölgemiz ve ötesinde barış içinde bir arada olmayı arzuluyoruz” yanıtını verdi.

Okumaya devam et

Karışık

Abdullah Gül’ün Fethullah Gülen’i Çankaya’ya davet ettiği iddiası

Abdullah Gül 2012 de Gülen’i Çankaya Köşküne mi davet etti.?

Yayınlandı

tarih

By

Sosyal medyada dolaşan bir görselde 2012 yılında Cumhuriyet’in 89. yılı resepsiyonunun iptal edilerek,Çankaya Köşkü’nde Abdullah Gül’ün ve Necmettin Erbakan’ın doğum günleri nedeniyle organizasyon düzenlendiği iddia edildi.

Davetiye olduğu iddiasıyla paylaşılan bir görselde bu organizasyona Abdullah Gül tarafından Fethullah Gülen’in de çağırıldığı öne sürüldü.

ddiaların aksine 2012 yılında Cumhuriyet’in 89. Yılı dolayısı ile organize edilen resepsiyon iptal edilmedi. Çankaya Köşkü’nde yapılan resepsiyona yaklaşık 2 bin 500 kişi davet edilirken, resepsiyonda ilk kez Türk Silahlı Kuvvetleri kuvvet komutanları ile BDP (Barış ve Demokrasi Partisi) milletvekillerinin bir arada olmaları basında geniş yer bulmuştu.

Davetiye montaj

Sosyal medyada yayılan yukarıdaki davetiyenin üzerinde yer alan Cumhurbaşkanlığı Forsunun yanlış kullanımı, kıyafet kurallarıyla ilgili açıklamalar ve davetiyenin arka planında gözüken Abdullah Gül fotoğrafı, davetiyenin gerçek olmadığına dair ipuçları veriyor.

Gül dönemine ait davetiye örnekleri.

Okumaya devam et

Arşiv

Portsmouth Futbol Kulübü’nü Abdülhamid Han kurdu iddiası

Portsmouth takımını kim kurdu.?

Yayınlandı

tarih

By

İngiltere’nin 2. Lig Ekiplerinden Portsmouth Futbol Takımını Osmanlı Döneminde Padişah Sultan Abdülhamid Han tarafından kurulduğu iddia edilir. Peki gerçekten öylemidir. Bu iddiayı dayandırdıkları asıl şey ise takımın logosundaki Ay-Yıldız sembolleridir. Portsmouth kulübünü Abdülhamid Han mı kurmuştur.? Portsmouth kulübün kurucusu kimdir buyurun hep birlikte Doğrusunu Öğrenelim.

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde İngiltere’nin “FC TheLeague 2” olarak adlandırılan futbol liginde mücadele eden Portsmouth Futbol Kulübü’nün (Portsmouth FC) Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit tarafından kurulduğuna, bu nedenle kulübün ambleminde ay-yıldız bulunduğuna ilişkin iddialar yer aldı.

Bu yanlış algının temelini, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde İngiltere’nin Osmanlı topraklarında kültürel ve sportif faaliyetleri bahane ederek istihbarat çalışması yaptığı, dönemin padişahı II. Abdülhamit’in de buna karşılık aynı yöntemle istihbarat çalışmaları için İngiltere’de Portsmouth Kulübü’nü kurdurduğu, Osmanlı Devleti’nin aynı dönemde eğitim amacıyla Portsmouth kentine gönderdiği donanma gemisinin de bu olayla bağlantısı olduğu iddiaları oluşturuyor.

İleri sürülen bu hususlar, Araştırmacı-Yazar Oktan Keleş’in AA muhabirine 2010’da biryaptığı açıklamanın ardından kamuoyunda daha da bilinir hale geldi. Ancak, ileri sürülen iddiaların, tarihi kanıtlarla veya belgelerle desteklendiğine rastlanılamadı.

Tek delil: Hilal ve yıldız

Basında ve internet ortamında yer alan ilgili metinler incelendiğinde, Futbol Kulübü’nün II. Abdülhamit tarafından kurulduğuna ilişkin iddiaların yegane kaynağının takımın armasındaki –genellikle Müslüman toplulukların simge olarak seçtiği ve tarihte birçok topluluk tarafından benimsenen– hilal ve 8 uçlu yıldız olduğu görülüyor.

Oysa ki, kulübün amblemindeki ay-yıldız, Portsmouth şehrinin yaklaşık 800 yıldır resmi simgesi.

Okumaya devam et

Trend