-

Ne Yapıyoruz.?

İnternet kullanımının her geçen gün arttığı bir dönemde,Sosyal Medya da haber ve bilgi edinme de bir o kadar kolaylaşıyor, hal böyle olunca Sosyal Medya ve İnternet haberlerinin asılsız çıkma oranıda her geçen gün artıyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü bu konuya ilişkin bir araştırma yapmış ve konu hakkında çok çarpıcı bilgilere ulaşmıştır.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından yürütülen araştırma, yalan haberlerin sosyal medyada 6 kat daha hızla yayıldığını ortaya koydu. Araştırma, doğru olmayan haberlerin Twitter’da paylaşılma ihtimalinin doğru haberlere göre yüzde 70 daha fazla olduğu sonucuna vardı.

Giderek artan sosyal medya kullanımı, toplumdaki her bireye düşüncelerini paylaşabilme olanağı sunuyor. Bunu pozitif ve lehimize bir durum olarak görsek de; manipüle edici, provoke edici, yalan ve yanıltıcı bilginin yayılması açısından bakıldığında durumun pek de iç açıcı olmadığı açık bir şekilde görülmektedir.

Sosyal Medya da yalan haber ve yanlış bilginin,eğlence ve mizah amaçlı yapıldığına inanılsada aslında olay bilinçli veya bilinsiz bir şekilde çok farklı bir noktaya evriliyor. Gerek  siyasi gerekse propaganda amaçlı kullanılan bu yalan içerikler insanlar tarafından yeterince araştırılmadan paylaşıldığı için sosyal medya daki bu yalan haberler siyasi,ekonomi ve gerekse toplumun psikolojik sağlığı açısından ciddi sorunlara yol açtığı görülmüştür.

Dünyada ve ülkemizde sosyal medya aracılığıyla yaşanan toplumsal, siyasi olaylara ve çeşitli terör olaylarına bakıldığında, üretilen bilgi kirliliğinin, propaganda amaçlı olduğu ve bu işin örgütlü bir şekilde, kitleleri harekete geçirmek, kamu düzenini bozmak ve zarar vermek amacıyla oluşturulduğu görülüyor.

Bilen ile bilmeyen, iyi veya kötü, doğru ile yalan, enformasyon ile dezenformasyon arasındaki farkın belirsizleştiği sosyal medya ortamlarında, popüler kültürün ve trendlerin etkisiyle paylaşım rüzgârına kapılan herkes; kaynağı bilinmeyen bilgilere, videolara, ses kayıtlarına ve haberlere, muhakeme etmeden inanıyor ve bunları düşünmeden paylaşıyor. Dolayısıyla da var olan bilgi kirliliğine hizmet etmiş oluyor. Bu sebeple yalan haber, günümüzde mücadele edilmesi gereken ciddi sorunların başında geliyor.

Bazı web siteleri parodi, reklam veya sahte haber yapma ve yayma amacıyla kuruluyor. Sosyal medyada zaten “troll” olarak adlandırılan, art niyetli kişi ya da grupların bu işe kendilerini adadıkları biliniyor. Yani, sadece yalan haberler ve resimler üretmek ve sosyal paylaşım ağlarında insanları yanıltmak ve yönlendirmek amacıyla çalışan pek çok insan var(!). Tek başına bu bilgiye sahip olmak bile, “Neden internet ortamında her bilgiye inanmamalıyız?” sorusunu cevaplamaya yetiyor

Yalan Haber Nasıl Tespit Edilir.?

Doğrulama ; Bir haberin doğruluğuna inanmak için aynı haber ve içeriğe başka kaynaklardan da ulaşabilmelisiniz. Haberi güvenilir farklı kaynaklarda kontrol edin.

Kaynak Güvenirliği ; Haberin kaynağı kim.? Haber detaylarında habercinin bilgileri mevcut mu.? İmzasız haberlere güvenmekten kaçının.

URL/Adres Teyiti ; Sahte haber siteleri genelde haber kaynaklarına çok benzeyen taklit site adresleri kullanırlar. URL/Adres bilgilerine dikkat edin.

Görsel Sorgulama ; Haber içeriğinde geçen görselleri tersine arama yöntemi ile arayarak internette o görsele ulaşıp tarih ve bilgi detaylarına ulaşabilirsiniz.

Parodi veya Reklam mı.? ; İnternette kullanılan bazı web siteleri reklam veya Sahte haber yaymak amaçlı kuruluyor. Bunların farkında olmalı ve her habere inanmamalısınız.

Yalan Haberle Nasıl Mücadele Edilmeli.?

Yalan haberle mücadelenin temel taşı, her ne olursa olsun bilgiye kolayca ulaşmaya çalışmak değil, “doğru ve güvenilir bilgiye” ulaşmak için çabalamaktır. Peki, hangi bilgi doğru ve güvenilir, bunu nereden bileceğiz? İşte tam bu noktada bilinsin.com devreye giriyor. Sosyal Medya da dolaşan haberlerin gerçeklik payını ‘’DOĞRUSU BİLİNSİN’’ sloganı ile yayın hayatına başlayan www.bilinsin.com, Sosyal Medya ve İnternet Ortamında çıkan, kaynağı belirsiz iddiaların doğruluk derecesini teyit edip sizlere sunuyor.İster daha önceden incelenmiş haberlere göz atabilir isterseniz doğrulunun araştırılmasını istediğiniz haberleri bize sorabilirsiniz, bu sayede sizde Bilgi Kirliliğine karşı ‘’DOĞRUSU BİLİNSİN’’ diyenlerden olup bizlere destek olmakla beraber Sosyal Medya Yalanlarının önüne geçmiş olursunuz.