-

Dünyadan

NIKE ın İnsan kanı ile ürettiği iddia edilen ayakkabılar.

Nike ın ürettiği Şeytan Ayakkabısı iddiası.

Yayınlandı

tarih


Nike’ın İçinde İnsan Kanı Bulunan Şeytan Ayakkabısı Üretip Satışa Sunduğu iddiası doğru değil.

Dünyaca ünlü, spor giyim firması olan Nike’ın, içinde bir damla insan kanı olduğu, ve 666 çift üretilerek satışa konulan ayakkabının, Air Max 97 modeli üzerinde kozmetik değişikliklerle tasarlanması, ayakkabının Nike tarafından satışa konulduğunun düşünülmesine sebep olmuş.

Sosyal Medya da karşımıza çıkan iddiada şöyle denilmektedir.

#Nike insan kanı içeren 666 çift özel üretim şeytan ayakkabısını satışa çıkardı. Bu rezil firma daha önce de ayakkabısının altına Arapça Allah yazmıştı.

“Nike, seytan ayakkabısı ile ilgisi olmadığını açıklamış. Logosu markası açıkça kullanılan firma, günler sonra ancak açıklama yapabildi. Firma yeterince reklamının yapıldığına kanaat getirmiş olmalı. Bu ucuz numaraları kimse yemiyor artık!”

“Şeytan ayakkabısı” olarak nitelenen ayakkabılara ilişkin sosyal medyadaki tanıtım görsellerinde Nike logosunun görülmesi, bazı kullanıcıların ayakkabıları ünlü markanın tasarladığını düşünmesine sebep olmuş.

Brooklyn merkezli (ve ismi İngilizce’de haylaz anlamına gelen “mischief” kelimesinin kısaltılmasından oluşan) MSCHF adlı küçük bir firma, rapçi Lil Nas X (Montero Lamar Hill) ile işbirliğine giderek Nike Air Max 97 modeline benzer görünümlü 666 çift ayakkabıyı “şeytan ayakkabı” atfıyla satışa sunacağını duyursa da bu ayakkabıların Nike ile bir ilgisi bulunmuyor.

29 Mart 2021 günü 1018 dolar fiyatla satışa sunulan bu ayakkabılar iddia edildiği gibi Nike’ın tasarımı ya da üretimi değil.

Basına açıklama yapan Nike yetkilileri, “Little Nas X veya MSCHF’le bir ilişkimiz yok“, “Nike bu ayakkabıları tasarlamadı ve piyasaya sürmedi. Ayrıca söz konusu tasarımı da onaylamıyoruz.” ifadelerini kullanmış. Nike sözcüsü Snopes’a “Nike bu ayakkabıları piyasaya çıkarmadı veya tasarlamadı” yanıtını vermiş.

MSCHF’nin kurucularından Daniel Greenberg, konuyla ilgili verdiği demeçte satın alınan Nike marka ayakkabılar üzerinde firmanın tasarımcılarının bazı değişiklikler yaparak nihaî ürünün oluşturulduğuna değinmiş.

Tasarımının kullanılmasına izin vermediğini belirten Nike yetkilileri, MSCHF adlı şirkete dava açacağını da duyurmuştu.

Çıktığı gün tükendi

666 çift üretilen ve 1018 dolara (8 bin 400 lira) satışa çıkan modelin çıktığı gün bir kaç dakika içinde tükendiği bildirildi.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünyadan

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden’ın önünde eğildiği iddiası

Yayınlandı

tarih

By

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen NATO Zirvesi’nde bir takım temaslarda bulundu.

Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İngiltere Başbakanı Johnson, Almanya Başbakanı Merkel, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile görüştü.

Biden ile planlanan görüşme öncesi kısa diyalog

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile TSİ 19.00’da planlanan görüşme öncesinde, toplantı salonunda kısa bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmeye ilişkin yayılan bir görsel ülke gündemimizi meşgul etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden'ın görüşmesi

Uluslararası basından Erdoğan fotoğrafı üzerinden algı çalışması

Ayak üstü yapılan kısa sohbete ait fotoğraf kareleri ise uluslararası basının önde gelen kurumları Reuters ve AFP tarafından algı malzemesi yapıldı.

Brüksel’de düzenlenen NATO zirvesi sırasında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı yüz yüze görüşme uzun zamandır bekleniyordu. NATO yol haritasının belirlendiği toplantılar, Biden seçildikten sonraki ilk yüz yüze görüşme olacaktı. 

İkili görüşmeden önce ana oturumdan yansıyan bir karenin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Biden’ın önünde eğildiğini gösterdiği iddia edildi, hatta bazı yabancı paylaşımlarda Erdoğan’ın neredeyse Biden’ın “elini öptüğünü” belirtildi.

Hatta öyle ki bu asılsız iddiayı Reuters Haber Ajansı ve AFP tarafından dahi paylaştı.

Görüşmeyi; Biden’ın Erdoğan’ın yanına geldiği ve henüz ayağa kalmadığı ve başını ABD Başkanı’nın elinin hizasında olduğu sırada yakalanan fotoğraflarla servis eden kurumlar, “Erdoğan, ABD Başkanı’nı selamlıyor” ifadelerini kullandı

Konuya ilişkin olayın aslını ise Anadolu Haber Ajansı paylaştı.

Konuya ilişkin Anadolu Ajansının paylaştığı video ya buradan ulaşabilirsiniz. Video bağlantı linki Yenişafak internet sitesinden alınmıştır.

Okumaya devam et

Arşiv

Portsmouth Futbol Kulübü’nü Abdülhamid Han kurdu iddiası

Portsmouth takımını kim kurdu.?

Yayınlandı

tarih

By

İngiltere’nin 2. Lig Ekiplerinden Portsmouth Futbol Takımını Osmanlı Döneminde Padişah Sultan Abdülhamid Han tarafından kurulduğu iddia edilir. Peki gerçekten öylemidir. Bu iddiayı dayandırdıkları asıl şey ise takımın logosundaki Ay-Yıldız sembolleridir. Portsmouth kulübünü Abdülhamid Han mı kurmuştur.? Portsmouth kulübün kurucusu kimdir buyurun hep birlikte Doğrusunu Öğrenelim.

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde İngiltere’nin “FC TheLeague 2” olarak adlandırılan futbol liginde mücadele eden Portsmouth Futbol Kulübü’nün (Portsmouth FC) Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit tarafından kurulduğuna, bu nedenle kulübün ambleminde ay-yıldız bulunduğuna ilişkin iddialar yer aldı.

Bu yanlış algının temelini, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde İngiltere’nin Osmanlı topraklarında kültürel ve sportif faaliyetleri bahane ederek istihbarat çalışması yaptığı, dönemin padişahı II. Abdülhamit’in de buna karşılık aynı yöntemle istihbarat çalışmaları için İngiltere’de Portsmouth Kulübü’nü kurdurduğu, Osmanlı Devleti’nin aynı dönemde eğitim amacıyla Portsmouth kentine gönderdiği donanma gemisinin de bu olayla bağlantısı olduğu iddiaları oluşturuyor.

İleri sürülen bu hususlar, Araştırmacı-Yazar Oktan Keleş’in AA muhabirine 2010’da biryaptığı açıklamanın ardından kamuoyunda daha da bilinir hale geldi. Ancak, ileri sürülen iddiaların, tarihi kanıtlarla veya belgelerle desteklendiğine rastlanılamadı.

Tek delil: Hilal ve yıldız

Basında ve internet ortamında yer alan ilgili metinler incelendiğinde, Futbol Kulübü’nün II. Abdülhamit tarafından kurulduğuna ilişkin iddiaların yegane kaynağının takımın armasındaki –genellikle Müslüman toplulukların simge olarak seçtiği ve tarihte birçok topluluk tarafından benimsenen– hilal ve 8 uçlu yıldız olduğu görülüyor.

Oysa ki, kulübün amblemindeki ay-yıldız, Portsmouth şehrinin yaklaşık 800 yıldır resmi simgesi.

Okumaya devam et

Dünyadan

Wuhanlı futbolcunun Avrupalılardan Çin’e gelmemelerini istediği iddiası

Wuhan lı futbolcu Avrupalılara Çin’e gelmeyin mi dedi

Yayınlandı

tarih

By

Avrupalılara “Lütfen Çin’e gelip bize koronavirüs bulaştırmayın” diyen Wuhanlı bir futbolcu bilgisine rastlanmıyor.

Paylaşımın ilk kaynağı De Futbol isimli parodi hesap.

İçerik mizah amacıyla paylaşılmış.

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda Çin’in Wuhan kentinde futbolcu olan Tian Ming’in “Sonunda seyircimize kavuştuk ama koronavirüs Avrupa’da hâlâ atlatılamadığı için tekrar Çin’e bulaştırmaları söz konusu. Avrupalılardan rica ediyorum lütfen Çin’e gelip bize bulaştırmayın”  dediği iddia edildi. 

Sözlerin kaynağı parodi hesap

Çin’de Wuhan Zall Futbol Kulübü’nde futbolcu olan Tian Ming’in iddia edilen sözleri söylediğine dair kanıt yok. İnternette Google, Baidu gibi arama motorlarında Çince anahtar kelimelerle arama yaptığımızda herhangi bir sonuca ulaşamıyoruz. Tian Ming’in takımı Wuhan Zall’ın yakın zamandaki maçları sonrası yaptığı böyle bir açıklama da yok.


Paylaşım ilk olarak De Futbol isimli parodi bir Twitter hesabı tarafından yapılmış. 22 Kasım 2020 tarihli paylaşımda bu sözler görülüyor. De Futbol’un gönderisinde kullandığı görselde bulunan soldaki kişi Tian Ming. Fotoğraf Temmuz 2020’de iki Çin futbol kulübü, Wuhan Zall ve Qingdao Huanghai’nin karşılaşması sırasında kaydedilmiş. 

De Futbol adlı Twitter hesabı parodi içerikler üretiyor. Hesabın açıklamasında “Futbolun mizaha açılan penceresi (Parody Account) Burada yazılanlar tamamen hayal ürünüdür” ifadeleri yer alıyor. 

Parodi içerikler, eğlence ve alaya alma amaçlı hazırlanıyor. Ancak bu içeriklerin kullanıcıları yanıltma potansiyeli var. Çünkü çoğu zaman gerçek sanılarak haberleştiriliyorlar. 

Salgın dünyada tüm hızıyla yayılırken, Çin’de futbol maçlarında tribünleri maskesiz seyircilerin doldurması eleştirilere neden olmuştu. Tian Ming de salgının çıkış noktası Wuhan’da doğmuş..

Okumaya devam et

Trend