-

Gündem

Maske tartışması sonrası gözaltına alınan kişinin ”Polisin kendisini darp ettiği” iddiası.

Polis şiddet uyguladı iddiası.

Yayınlandı

tarih

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Esenler’de yaşanan olayda, kendisini maske takması konusunda uyaran polisle tartışan kişi, tartışmanın büyümesi sonucunda gözaltına alınmıştı.

Polisin darp ettiğini iddia etmişti

Gözaltı işlemlerinin ardından serbest bırakılan kişi, polisin kendisini darp ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

“3-5 kişilerdi, kafama defalarca vurdular, elektrik verdiler” sözleriyle polisleri suçlayan kişi, polis merkezine götürüldüğünde baygın olduğunu ve polislerin şiddet uygulayarak kendisini ayılttıklarını öne sürdü.

Gerçek, güvenlik kamerası görüntülerinde ortaya çıktı

Kişinin iddiası üzerine, İstanbul Emniyet Müdürlüğü polis merkezinin güvenlik kamerası görüntülerini yayınladı.

Güvenlik kamerası görüntülerinde kişinin kafasını nezarethanenin demir kapı ve parmaklıklarına defalarca vurduğu görüldü.

Polisin, kişinin kendisine zarar vermesini engelleme çabaları da güvenlik kamerası görüntülerine yansıdı.

Kişinin “küçük yaşta çocuğun cinsel istismarı”, “alıkoyma” gibi suçlardan 17 suç kaydının bulunduğu da açıklandı.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

İBB Restorasyonda Tuğra’yı sildi iddiası.

İBB Çeşme restorasyonunda Tuğra yı sildi iddiası.

Yayınlandı

tarih

By

Bir çok haber kanalınında servis ettiği Beşiktaş Yıldız da bulunan Hamidiye Çeşmesi’nde restorasyon çalışmaları sonunda II.Abdülhamid Han’ın Tuğrası yenilenmedi iddiası sizlerinde dikkatini çekmiştir.

Şimdi gelin hep birlikte Doğrusu Bilinsin sloganımız gereği doğrusunu öğrenelim.

A Haber in Sultan 2’inci Abdülhamid’in torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu na dayandırdığı habere göre ;

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beşiktaş Yıldız’da bulunan Hamidiye Çeşmesi’nde restorasyon çalışması sonunda orijinalinde bulunan 2’nci Abdülhamid Han’ın tuğrası yenilemedi. Sultan 2’inci Abdülhamid’in torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, “Bunun adı ecdadımıza ve tarihimize düşmanlıktır” diyerek tepki gösterdi. Osmanoğlu, yetkililerden bunun hesabının ağır bir şekilde sorulmasını talep etti.

Haber linki için tıklayınız. A Haberin haber linki.

Sultan 2’inci Abdülhamid’in torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu ise konuya ilişkin aşağıdaki paylaşımı yaptı.

Bunun adı barbarlıktır, vandallıktır..İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Varlıkları Koruma Daire Başkanlığı, Beşiktaş Yıldız’da bulunan dedem Sultan Abdülhamid Han Hz’nin 1902 yılında yaptırmış olduğu Hamidiye Çeşmesinin üzerinde bulunan Tuğrasını restorasyon bahanesiyle kazıttığı ortaya çıktı. Bunun adı barbarlıktır, bunun adı vandallıktır, bunun adı ecdadımıza ve tarihimize düşmanlıktır. Yetkililerden bunun hesabının kanun nezaretinde ağır bir şekilde sorulmasını kamuoyu ve Osmanoğlu ailesi adına talep ediyorum.. Sizin gücünüz ancak taşlardan dedemin tuğrasını silmeye yeter, bu necip milletin yüreğinden dedemin sevgisini silmeye asla ve kat-a yetmez..Kamuoyuna saygılarımla Abdülhamid Kayıhan OSMANOĞLU

Paylaşım Linki için tıklayınız

Bütün bu gelişmeler sonrası, Ünlü Tarihçi Yazar Talha UĞURLUEL de, konuya ilişkin bir açıklama yaparak, iddiaların asılsız olduğunu, Tuğra nın silinmediğini ve paylaşılan çeşmelerin farklı olduklarını görsel ve konum bilgisi paylaşarak belirtti.

Çeşmelerden birinin Yıldız Caddesinde diğerinin ise Eğriçınar Sokak ta olduğunu belirtti.

Ünlü Tarihçi Yazar Talha UĞURLUEL konuya ilişkin açıklaması ve paylaşımı.

1-Kaç gündür onlarca kişi tarafından şahsıma bu çeşme tamiratı ve üzerindeki tuğranın kazınıp kazınmadığı soruluyor. Konu hassas olduğu için araştırmadan cevap vermek istemedim. Arkadaşlar, fotoğraftaki bu Çeşmeler birbirinden farklı.2-Ekte iki çeşmenin de bulunduğu sokakların yerlerini gösterdim. Ayrıca dikkat ederseniz çeşmelerin farklı binaların önünde durduğunu göreceksiniz. Abdülhamit han döneminde başta İstanbul olmak üzere bir çok yere bu şekilde birbirinin benzeri Hamidiye çeşmeleri yapılmıştı.3-Bu çeşme tamir edilmezden önce de maalesef tuğrasızdı. Yani bu tamiratta hiçbir tuğra kazanmış falan değil. Yani sosyal medyadan bu bilgiyi paylaşanlar her kimden almışlarsa yalan haberi paylaşıyorlar. 1. Tuğralı Foto (@KivancAliAnil )2. Tuğrasız Foto (@furkanal )4-Burada hassas olan durum şu, doğru neredeyse onun yanında olmak lazım. Doğru olan, benim sevdiğim tanıdığım tuttuğum kişide ise alkışlarım, sevmediğim kişi bunu yapıyorsa görmezden gelirim, o doğruyu reddederim anlayışı yanlıştır.5-Yanlışı, sevmediğim kişi yapıyorsa dünyalara duyururum, benim akrabam, dostum, tuttuğum kişi yapıyorsa görmezden gelirim anlayışı da yanlıştır. Böyle olursak toplum olarak çökeriz. Tarihte örnekleri o kadar çok ki..

Paylaşım Linki için tıklayınız.

Talha UĞURLUEL’in paylaşımındaki görseller ;

Okumaya devam et

Gündem

KATAR’LI GENÇLER TÜRKİYE’DE SINAVSIZ EĞİTİM Mİ ALACAK.?

Türkiye Katar arasında imzalanan protokol gereği Katar’lı öğrenciler Ülkemizde Üniversiteyi sınavsız mı okuyacak.?

Yayınlandı

tarih

By

Türkiye ile Katar arasında imzalan “Askeri Sağlık Alanı’nda Eğitim ve İşbirliği” protokolü ile birlikte Katarlı gençler, ayrılan kontenjanlara göre Türkiye’de tıp, diş hekimliği, eczacılık eğitimini sınavsız şekilde alabileceklerine ilişkin iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

“KATARLI GENÇLER SINAVSIZ OLARAK TÜRKİYE’DE EĞİTİM ALACAK” yönündeki haberler doğru değildir. Yapılan anlaşma ”MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI VE KATAR SAVUNMA BAKANLIĞI ARASINDA YAPILMIŞTIR. TÜRKİYE’DE SAĞLIK EĞİTİMİ GÖRECEK OLAN ÖĞRENCİLER ASKERİ PERSONELDİR. AYNI ZAMANDA, TÜRKİYE’DEKİ ASKERİ ÖĞRENCİLER DE KATAR’DA EĞİTİM GÖREBİLECEKTİR.

Cumhuriyet Gazetesinin de İnternet sitesinde yer verdiği habere buradan ulaşabilrisiniz.

Bu olayın en vahim yönü ise, asılsız olan bu haberi, Ana Muhalefet Partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun dahi gerçekmiş gibi paylaşmış olmasıdır.

Sosyal Medyada gündeme düşen ve bazı haber sitelerinde ortaya attığı tamamen asılsız ve “Askeri Sağlık Alanı’nda Eğitim ve İşbirliği”ni kapsayan bir protokoldür.

İmzalanan protokolün detayları aşağıda açıkça görülmektedir.

23 Mart 2021’de Katar’ın başkenti Doha’da imzalanan anlaşma Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Protokolün ayrıntıları:

Hangi kurumlar ve eğitim dallarını kapsıyor?

Protokolde eğitim kurumları olarak Türkiye’deki sağlık eğitim kurumları ve hastanelerinin, Katar’da ise askeri sağlık eğitim kurumları ve hastanelerinin olduğu ifade edildi.

Protokol eğitim dalları olarak tıp, diş hekimliği, eczacılık, veterinerlik ve sağlık alanındaki diğer eğitimlerin muhtelif dalları kapsıyor.

Eğitim faaliyetlerine katılım nasıl seçilecek?

Protokole göre eğitim amacıyla gönderilecek misafir personel ve misafir öğrenciler, taraflarca mutabakat çerçevesinde, kabul eden tarafın mevzuatına ve imkanlarına uygun olarak seçilecek.

Eğitim süresi de kabul eden tarafın mevzuatına göre belirlenecek.

Eğitim verilecek alanlara ilişkin kontenjanlar her yıl iki ülkenin eğitim kurumlarının eşgüdümü sonucu belirlenecek.

Eğitim hangi dilde yapılacak?

Eğitim dili Türkiye’de Türkçe/İngilizce, Katar’da Arapça/İngilizce olacak ve bir yılı aşan eğitim ve öğretimler Türkiye’de Türkçe, Katar’da Arapça verilecek.

İhtiyaç durumunda taraflar karşılıklı olarak lisan öğrenme imkanı sunulacak .

Eğitimin mali hususları konusunda ise gönderen taraf misafir öğrencinin gidiş dönüş ulaşım masraflarını karşılayacak.

Masraflar kim tarafından karşılanacak?

Faaliyetlerin ücretli, ücretsiz veya cari/indirilmiş ücret karşılığında düzenlenmesine kabul eden taraf karar verecek.

Gönderen taraf, misafir personel ve yakınları ile misafir öğrencilerin kabul eden tarafa gidiş ve dönüş ulaşım masraflarını karşılayacak.

Kabul eden tarafin faaliyetlerin ücretsiz düzenlenmesine karar vermesi durumunda:

– Misafir personelin aylık ücret, eğitim-öğretim masrafları, uzmanlık eğitimi gören doktorlar için nöbet ücreti ve üniforma masrafları ile;

– Misafir öğrencilerin eğitim süresince iaşe ve ibate, harçlık, Tıp Fakültesi 6’nci sınıf öğrencilerine intörn eğitimi döneminde ödenen ücretler, eğitim-öğretim masrafları ve üniforma giderleri kabul eden taraf tarafından karşılanacak.

Beş yıl süreyle geçerli olacak.

Konuya ilişkin Milli Savunma Bakanlığı bir açıklama yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından yapılan açıklamada, “Katarlıların tıp fakültelerine sınavsız ve ücretsiz gireceği ile ilgili tartışmalar gerçeği yansıtmıyor” ifadeleri kullanıldı.

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, ‘Katarlı gençlerin, Türkiye’de sınavsız tıp okuyabileceğine‘ ilişkin iddialarla ilgili bilgilendirme yaptı.

Katarlıların tıp fakültelerine sınavsız ve ücretsiz gireceği ile ilgili tartışmalar gerçeği yansıtmıyor” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu protokol askeri sağlık alanında işbirliği protokolü ve misafir personel ve misafir öğrenciler Katar Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan asker sivil personel ile Katar silahlı kuvvetlerinde görev yapmak üzere eğitim alacak personeli kapsıyor. Her Katar’lının sınavsız tıp fakültelerine girmesi diye birşey yok bu protokolde. Detaylı bilgilendirme yapılacak.”

25.06.2021 14:36 Milli Savunma Bakanlığı Açıklaması eklendi.

Okumaya devam et

Gündem

Gamze Özçelik’in İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili ‘Sadece Allah yaşatır ve öldürür’ dediği iddiası

Yayınlandı

tarih

By

İstanbul Sözleşmesi ile ilgili paylaşım Gamze Özçelik’in resmi Twitter hesabından değil, hayran hesabında yapılmış.

Gamze Özçelik resmi Twitter hesabından İstanbul Sözleşmesi ile ilgili hiçbir açıklama yapmadığını söyledi.

Türkiye, 20 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiği duyurdu. Karar hukuki ve siyasi tepkilere neden oldu. Tanınmış isimler de karara ilişkin görüşlerini sosyal medyadan paylaştı. Bu paylaşımlardan birine dair de bir iddia gündeme geldi.

Haber sitelerinde ve sosyal medyada eski manken Gamze Özçelik’in Twitter hesabından İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili paylaşım yaptığı iddia edildi. Paylaşımda Özçelik’in “İstanbul Sözleşmesi yaşatır konusunda neden paylaşım yapmadığımı diyenler oluyor. Ben Allah’a iman ettim. Sadece o yaşatır ve öldürür” dediği öne sürülüyor.

Paylaşımı yapan Gamze Özçelik’in resmi hesabı değil

İstanbul Sözleşmesi ile ilgili 29 Mart tarihinde yapılan paylaşım, Özçelik’in resmi Twitter hesabından değil, hayran sayfasından atılmış. Paylaşımı yapan @gamzeozcelik95 adlı hesabın profilinde “fan sayfası” ifadesi yer alıyor. Hesap daha sonra bu paylaşımı kaldırmış. Ayrıca paylaşımdan sonra hesap adının yanına da “fan” ibaresini eklemiş. 

Gamze Özçelik önceki paylaşımında da adına açılmış sayfalara dair uyarıda bulunmuştu. 

Özçelik’in resmi sayfasında mavi tik gibi bir onay bulunmasa da kurucusu olduğu Umuda Koşanlar Derneği’nin internet sitesinde de belirtilen Twitter hesabında Özçelik’e ait paylaşımlar yapıldığı da görülebiliyor. Yine bir süre önce derneği ziyaret eden Haluk Levent de resmi hesabından yaptığı bir paylaşımda Özçelik’i etiketlemişti.

Haber ilk olarak Sabah Gazetesi’nden Ceyda Taylan tarafından yapılmış. Sosyal medyadan özellikle tanınmış kişilerin, siyasilerin paylaşımları zaten haber değeri taşıyor. Burada önemli olan doğru hesap tarafından yapılan paylaşımı haber yapabilmek. Belli başlı ipuçlarıyla bir hesabın orijinal olup olmadığını kontrol edilebilir. Örneğin, hesabın onaylandığını gösteren mavi tik ibaresine, oluşturulma tarihine, paylaşımların niteliğine, takipçi sayısına ve profil kısmında verdiği bilgilere bakılabilir. 

Okumaya devam et

Trend