-

Dünyadan

Uçakta doğan bebeklerin eğitim ve vatandaşlık haklarına dair iddialar

Yayınlandı

tarih

Sosyal medyada dolaşıma giren paylaşımlarda Türk Hava Yolları (THY) uçağında doğan bir bebeğin yaşamı boyunca eğitim, öğretim ücretlerinin THY tarafından karşılandığı ve THY’nin bebeğe ömür boyu ücretsiz seyahat hakkı verdiği iddia edildi. Ayrıca uçakta doğan bebeklerin dünya vatandaşı sayıldığı ve tüm ülkelere vizesiz girebildiği de iddiada yer aldı.

THY’nin uçakta doğan bebeğin eğitim masraflarını karşıladığı ve ömür boyu ücretsiz seyahat hakkı tanıdığı iddiaları doğru değil. Google’da, Türkiye’nin üyeleri arasında yer aldığı Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) websitesi özelinde uçakta doğumla ilgili bir arama yapıldığında çıkan sonuçlarda, kabin içi personelinin eğitimi ile ilgili bazı belgeleri bulmak mümkün.

Bu belgelerde doğuma yardım konusunun kabin içi personelin aldığı ilk yardım eğitimi dahilinde olduğu görülebiliyor. Ancak belgelerde hava yolu şirketinin doğan çocuğa karşı yükümlülüklerinden bahseden bir düzenleme ya da metne rastlanmıyor. teyit.org isimli internet sitesinin ulaştığı ICAO yetkilisi, hava yolu firmalarının uçuşları sırasında uçaklarında doğan çocuklara veya ailelerine karşı herhangi bir resmi veya yasal sorumluluğu olmadığını belirtti.

teyit.org isimli internet sitesinin  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden ulaştığı yetkililer Türkiye’de hava yolu şirketlerinin uçaklarında doğan bebeklerle ilgili ömür boyu eğitim masrafını karşılamak veya uçuş sağlamak gibi sorumlulukları olmadığını ve sivil havacılıkta bu uygulamalara yönelik herhangi bir düzenleme olmadığını iletti. Ancak bazen hava yolu şirketlerinin bu tarz tanıtım amaçlı uygulamalara yöneldiği belirtildi.

Fransız vatandaşı Gineli bir yolcu Nisan 2017’de Konakri-Ouagadougou-İstanbul tarifeli THY uçağında, kabin personelinin yardımıyla bir doğum gerçekleştirmişti. teyit.org isimli ineternet sitesinin iletişim kurduğu THY Kurumsal İletişim yetkilileri THY’nin uçakta doğan bebeğe ömür boyu seyahat hakkı tanımak veya onun eğitim masraflarını karşılamak gibi bir şirket prosedürleri olmadığını, Nisan ayında doğan Kadiju için ömür boyu eğitim masrafını karşılamak ya da ücretsiz uçuş sağlamak gibi bir girişimleri bulunmadığını belirtti.

Hava yolu şirketlerinin seferleri sırasında uçaklarında doğan bebekler ya da ebeveynlerine karşı uluslararası ve ulusal düzeyde hukuki geçerliliği ve yaptırımı olan herhangi bir düzenleme bulunmuyor. THY’nin de şirket özelinde bu konuyla ilgili bir prosedürü olmadığı gibi Nisan 2017’de uçaklarında doğan bebekle ilgili herhangi bir girişimi bulunmamış. Bu nedenle THY’nin uçağında doğan bir bebeğin yaşamı boyunca eğitim, öğretim ücretlerinin THY tarafından karşılanacağı ve THY’nin bebeğe ömür boyu ücretsiz seyahat hakkı vereceği iddiaları doğru değil.

Uçakta doğum yaptığı için dava açılan yolcu da var

Bazen hava yolları uçakta doğan bebeklere yönelik özel uygulamalar gerçekleştirebiliyor. Yakın zamanda bir hava yolu şirketi uçakta doğan bir bebeğe ömür boyu ücretsiz uçuş sağlayacağını duyurdu. Haziran 2017’de Hindistan hava yolu şirketi Jet Airways’in bir uçağında doğum gerçekleşti. Hava yolu şirketi doğumun ardından, doğan bebeğe yaşam boyu ücretsiz uçuş sağlayacağını bildirdi.

CNN’de yayınlanan bir haberde bazı hava yolu şirketlerinin uçakta doğan bebeklere ücretsiz uçuş sağladığı aktarılıyor. Doğrulama sitesi Snopes’un 7 Mart 2000’de yayınlanan ve 9 Nisan 2017’de güncellenen analizinde uçakta doğan bebeklerin yaşam boyu ücretsiz uçtuğu iddiası ele alınmış ve büyük oranda yanlış olduğu sonucuna varılmış. Büyük oranda yanlış olmasının nedeni ise Jet Airways ve THY örneğinde olduğu gibi bu tarz uygulamaların tamamen hava yolu firmasının inisiyatifinde olması.

Bununla birlikte uçakta doğum yaptığı için tazminat davası açılan bir yolcu da var. Çin Havayolları 2015’te uçağın acil iniş yapmasına neden olduğu ve maddi zarar yarattığı gerekçesiyle doğum yapan Tayvanlı bir kadına tazminat davası açacağını duyurmuştu. Bu olaydan sonra bebeğin hukuki nedenlerle annesinden ayrıldığına ve ne zaman geri iade edileceğinin belirsiz olduğuna dair haberler de çıktı.

Uçakta doğan bir bebek dünya vatandaşı olabilir mi?

Uçakta doğan bir bebeğin vatandaşı olabileceği birden fazla ülke olabilir fakat bu durum, bebeğin ebeveynlerinin vatandaşlığına veya doğum gerçekleştiğinde uçağın hangi ülkenin sınırları içinde olduğuna göre değişiklik gösterebiliyor. Vatandaşlık hakkı ‘jus sanguinis’ (kan bağına bağlı vatandaşlık hakkı) ve ‘jus soli’ (bir devletin sınırları içinde meydana gelen doğumla kazanılan vatandaşlık hakkı) ilkelerine dayanıyor. Uçakta doğan bir bebeğin vatandaşlığı konusunda farklı ülkelerde farklı uygulamalar ve düzenlemeler var. Birleşmiş Milletler’in Vatansızlığın Azaltılmasına Dair BM Sözleşmesi’ni kabul eden ülkeler için geçerli olan kurala göre uluslararası yolculuk yapan uçak veya gemilerde gerçekleşen doğumlarda bebek, uçağın ya da geminin kayıtlı olduğu ülkenin sınırları içinde doğmuş sayılıyor.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünyadan

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden’ın önünde eğildiği iddiası

Yayınlandı

tarih

By

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen NATO Zirvesi’nde bir takım temaslarda bulundu.

Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İngiltere Başbakanı Johnson, Almanya Başbakanı Merkel, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile görüştü.

Biden ile planlanan görüşme öncesi kısa diyalog

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile TSİ 19.00’da planlanan görüşme öncesinde, toplantı salonunda kısa bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmeye ilişkin yayılan bir görsel ülke gündemimizi meşgul etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden'ın görüşmesi

Uluslararası basından Erdoğan fotoğrafı üzerinden algı çalışması

Ayak üstü yapılan kısa sohbete ait fotoğraf kareleri ise uluslararası basının önde gelen kurumları Reuters ve AFP tarafından algı malzemesi yapıldı.

Brüksel’de düzenlenen NATO zirvesi sırasında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı yüz yüze görüşme uzun zamandır bekleniyordu. NATO yol haritasının belirlendiği toplantılar, Biden seçildikten sonraki ilk yüz yüze görüşme olacaktı. 

İkili görüşmeden önce ana oturumdan yansıyan bir karenin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Biden’ın önünde eğildiğini gösterdiği iddia edildi, hatta bazı yabancı paylaşımlarda Erdoğan’ın neredeyse Biden’ın “elini öptüğünü” belirtildi.

Hatta öyle ki bu asılsız iddiayı Reuters Haber Ajansı ve AFP tarafından dahi paylaştı.

Görüşmeyi; Biden’ın Erdoğan’ın yanına geldiği ve henüz ayağa kalmadığı ve başını ABD Başkanı’nın elinin hizasında olduğu sırada yakalanan fotoğraflarla servis eden kurumlar, “Erdoğan, ABD Başkanı’nı selamlıyor” ifadelerini kullandı

Konuya ilişkin olayın aslını ise Anadolu Haber Ajansı paylaştı.

Konuya ilişkin Anadolu Ajansının paylaştığı video ya buradan ulaşabilirsiniz. Video bağlantı linki Yenişafak internet sitesinden alınmıştır.

Okumaya devam et

Dünyadan

NIKE ın İnsan kanı ile ürettiği iddia edilen ayakkabılar.

Nike ın ürettiği Şeytan Ayakkabısı iddiası.

Yayınlandı

tarih

By


Nike’ın İçinde İnsan Kanı Bulunan Şeytan Ayakkabısı Üretip Satışa Sunduğu iddiası doğru değil.

Dünyaca ünlü, spor giyim firması olan Nike’ın, içinde bir damla insan kanı olduğu, ve 666 çift üretilerek satışa konulan ayakkabının, Air Max 97 modeli üzerinde kozmetik değişikliklerle tasarlanması, ayakkabının Nike tarafından satışa konulduğunun düşünülmesine sebep olmuş.

Sosyal Medya da karşımıza çıkan iddiada şöyle denilmektedir.

#Nike insan kanı içeren 666 çift özel üretim şeytan ayakkabısını satışa çıkardı. Bu rezil firma daha önce de ayakkabısının altına Arapça Allah yazmıştı.

“Nike, seytan ayakkabısı ile ilgisi olmadığını açıklamış. Logosu markası açıkça kullanılan firma, günler sonra ancak açıklama yapabildi. Firma yeterince reklamının yapıldığına kanaat getirmiş olmalı. Bu ucuz numaraları kimse yemiyor artık!”

“Şeytan ayakkabısı” olarak nitelenen ayakkabılara ilişkin sosyal medyadaki tanıtım görsellerinde Nike logosunun görülmesi, bazı kullanıcıların ayakkabıları ünlü markanın tasarladığını düşünmesine sebep olmuş.

Brooklyn merkezli (ve ismi İngilizce’de haylaz anlamına gelen “mischief” kelimesinin kısaltılmasından oluşan) MSCHF adlı küçük bir firma, rapçi Lil Nas X (Montero Lamar Hill) ile işbirliğine giderek Nike Air Max 97 modeline benzer görünümlü 666 çift ayakkabıyı “şeytan ayakkabı” atfıyla satışa sunacağını duyursa da bu ayakkabıların Nike ile bir ilgisi bulunmuyor.

29 Mart 2021 günü 1018 dolar fiyatla satışa sunulan bu ayakkabılar iddia edildiği gibi Nike’ın tasarımı ya da üretimi değil.

Basına açıklama yapan Nike yetkilileri, “Little Nas X veya MSCHF’le bir ilişkimiz yok“, “Nike bu ayakkabıları tasarlamadı ve piyasaya sürmedi. Ayrıca söz konusu tasarımı da onaylamıyoruz.” ifadelerini kullanmış. Nike sözcüsü Snopes’a “Nike bu ayakkabıları piyasaya çıkarmadı veya tasarlamadı” yanıtını vermiş.

MSCHF’nin kurucularından Daniel Greenberg, konuyla ilgili verdiği demeçte satın alınan Nike marka ayakkabılar üzerinde firmanın tasarımcılarının bazı değişiklikler yaparak nihaî ürünün oluşturulduğuna değinmiş.

Tasarımının kullanılmasına izin vermediğini belirten Nike yetkilileri, MSCHF adlı şirkete dava açacağını da duyurmuştu.

Çıktığı gün tükendi

666 çift üretilen ve 1018 dolara (8 bin 400 lira) satışa çıkan modelin çıktığı gün bir kaç dakika içinde tükendiği bildirildi.

Okumaya devam et

Arşiv

Portsmouth Futbol Kulübü’nü Abdülhamid Han kurdu iddiası

Portsmouth takımını kim kurdu.?

Yayınlandı

tarih

By

İngiltere’nin 2. Lig Ekiplerinden Portsmouth Futbol Takımını Osmanlı Döneminde Padişah Sultan Abdülhamid Han tarafından kurulduğu iddia edilir. Peki gerçekten öylemidir. Bu iddiayı dayandırdıkları asıl şey ise takımın logosundaki Ay-Yıldız sembolleridir. Portsmouth kulübünü Abdülhamid Han mı kurmuştur.? Portsmouth kulübün kurucusu kimdir buyurun hep birlikte Doğrusunu Öğrenelim.

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde İngiltere’nin “FC TheLeague 2” olarak adlandırılan futbol liginde mücadele eden Portsmouth Futbol Kulübü’nün (Portsmouth FC) Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit tarafından kurulduğuna, bu nedenle kulübün ambleminde ay-yıldız bulunduğuna ilişkin iddialar yer aldı.

Bu yanlış algının temelini, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde İngiltere’nin Osmanlı topraklarında kültürel ve sportif faaliyetleri bahane ederek istihbarat çalışması yaptığı, dönemin padişahı II. Abdülhamit’in de buna karşılık aynı yöntemle istihbarat çalışmaları için İngiltere’de Portsmouth Kulübü’nü kurdurduğu, Osmanlı Devleti’nin aynı dönemde eğitim amacıyla Portsmouth kentine gönderdiği donanma gemisinin de bu olayla bağlantısı olduğu iddiaları oluşturuyor.

İleri sürülen bu hususlar, Araştırmacı-Yazar Oktan Keleş’in AA muhabirine 2010’da biryaptığı açıklamanın ardından kamuoyunda daha da bilinir hale geldi. Ancak, ileri sürülen iddiaların, tarihi kanıtlarla veya belgelerle desteklendiğine rastlanılamadı.

Tek delil: Hilal ve yıldız

Basında ve internet ortamında yer alan ilgili metinler incelendiğinde, Futbol Kulübü’nün II. Abdülhamit tarafından kurulduğuna ilişkin iddiaların yegane kaynağının takımın armasındaki –genellikle Müslüman toplulukların simge olarak seçtiği ve tarihte birçok topluluk tarafından benimsenen– hilal ve 8 uçlu yıldız olduğu görülüyor.

Oysa ki, kulübün amblemindeki ay-yıldız, Portsmouth şehrinin yaklaşık 800 yıldır resmi simgesi.

Okumaya devam et

Trend